okna dachowe i problemy, które można rozwiązać

Okna dachowe

4 wielkie problemy

Autor: 13 April 2018

Okna dachowe są bardzo wrażliwe na warunki panujące zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Brak właściwych zabezpieczeń, a także niedbały montaż czy konserwacja mogą doprowadzić do wielu problemów.

To sprawia, że okna dachowe przestają pełnić swoje podstawowe funkcje - nie chronią już przed zimnem, hałasem czy wiatrem. Także widok z okna może być znacznie ograniczony. Problemy z oknami mogą także wpływać na zdrowie mieszkańców, a nawet kondycję dachu i całego pomieszczenia.

Dlatego warto na bieżąco sprawdzać okna dachowe i reagować na każdy problem. W początkowym stadium najczęściej usterki są drobne i stosunkowo łatwe do usunięcia. W bardzo rzadkich przypadkach należy wymieniać okna dachowe, a nawet remontować całe poddasze. Oto najczęstsze problemy, z jakimi spotykają się użytkownicy okien dachowych.

1. Parowanie i okna dachowe

Para osadzająca się na oknach to chyba najpowszechniejszy problem związany z oknami. Dotyczy to szczególnie okien dachowych. Te najczęściej parują znacznie szybciej niż okna pionowe. Ciepłe powietrze bowiem wędruje do góry. Przyczyną jest tu przede wszystkim nadmierna wilgoć. Poddasza, szczególnie w starszych domach, są na nią najbardziej narażone.

Bezpośrednią przyczyną parowania jest brak odpowiedniej wentylacji. Współczesne okna są bardzo szczelne, co jest zaletą. Tylko w jednym przypadku parowanie okna wiąże się z jego wadą. Dzieje się tak, gdy wilgoć pojawia się między szybami stanowiącymi pakiet. W takim wypadku przyczyną osadzania się wilgoci są nieszczelne szyby.

Jak można więc zapobiec parowaniu?

Najprostszym rozwiązaniem problemu jest regularne wietrzenie wilgotnego pomieszczenia. Wystarczy także regularne rozszczelnianie okien poprzez ustawienie mikrowentylacji. Wówczas temperatura w pomieszczeniu się utrzyma, ale wilgoć już nie będzie się osadzać. Problem rozwiązuje także wywietrznik okienny.

Wentylacja nie pomoże, gdy wilgoć pojawia się wewnątrz pakietu szybowego. W takim przypadku konieczna jest wymiana szyb. Okno ma wtedy znacznie gorsze parametry i nie chroni także przed zimnem czy hałasem.

W przypadku, gdy pomieszczenie jest stale wilgotne warto zainwestować w okna dachowe z niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Dotyczy to w szczególności takich pomieszczeń jak kuchnia,. łazienka czy suszarnia. Wówczas ciepło nie ucieka w niekontrolowany sposób, a para nie osadza się na szybach.

Niekiedy okna dachowe parują nawet w przypadku, gdy znajduje się pod nimi grzejnik. Wówczas konieczna może być przebudowa wnęki okiennej. Powinna być ona pionowa, tak by ciepłe powietrze mogło bez przeszkód ogrzewać szybę. A tym samym zapobiegać skraplaniu.

parowanie okien

2. Przeciekanie

Okna dachowe są bardziej narażone na przeciekanie niż pionowe okna montowane w ścianie. Deszcz pada bezpośrednio na szyby i ściekając może gromadzić się na dole ościeżnicy. Przyczyną tego problemu może być też złe wykonanie albo wiek okna. Przez lata bowiem okna wypaczają się i mogą zmieniać nieco kształt. Dotyczy to w szczególności okien drewnianych, które łatwo wchłaniają wilgoć. Okna dachowe, które ściśle nie przylegają do ramy, znacznie łatwiej przeciekają.

Przeciekanie okna dachowego może być też efektem wadliwego montażu. Najczęściej to brak dodatkowych instalacji umożliwiających dodanie ocieplenia czy też niewłaściwie zamontowany kołnierz.

Jak temu zaradzić?

Należy sprawdzić, co dokładnie jest przyczyną problemu. Jeżeli dotyczy to wad samej ramy, okno można próbować uszczelnić za pomocą uszczelek lub pianki izolacyjnej. To jednak tymczasowe rozwiązanie. Konieczna jest bowiem wymiana okna.

W przypadku wadliwych elementów uszczelniających konieczna jest ich wymiana. Najczęściej konieczna jest wymiana kołnierza uszczelniającego. Problem mogą też rozwiązać rynienki odwadniającej.

Jeżeli wilgoć dostanie się do warstwy wełny mineralnej, to także konieczna jest jej wymiana.

przeciekanie okna

3. Pleśń i grzyb

Pleśń i grzyb pojawiają się w wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach. Tam mają bowiem idealne warunki do rozwoju. Dlatego właśnie właściciele poddaszy bardzo często spotykają się z tego typu problemem. Problem ten występuje, gdy okna dachowe są nieszczelne, a jednocześnie bardzo nagrzewają się od zewnątrz.

Jak pozbyć się pleśni?

Większość właścicieli okien zaczyna przede wszystkim od usunięcia pleśni przy pomocy detergentów i środków grzybobójczych. W takim przypadku konieczne jest także ponowne pomalowanie ściany. To jednak usuwa tylko skutki problemu.

By skutecznie przeciwdziałać pojawianiu się pleśni i grzyba należy poprawić wentylację na poddaszu. Najprostszym sposobem jest wietrzenie pomieszczeń. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach, które regularnie “produkują” parę i wilgoć — jak kuchnia, czy łazienka. Warto w takich przypadkach zainwestować w wywietrzniki lub wentylator.

Okno powinno być także dobrze zaizolowane. Warto sprawdzić, czy wełna mineralna ocieplająca okno nie przemokła i tym samym nie straciła swoich właściwości. Pleśń pojawia się bardzo także na uszczelkach. Przyczyną tego może być ich odkształcenie lub inne wady, przez co nie izolują we właściwy sposób. W takich przypadkach uszczelkę należy wymienić.

pleśń

4. Uszkodzenia spowodowane gradem

W ostatnich latach pogoda staje się coraz bardziej gwałtowna. Okna dachowe, ze względu na swoje położenie, są szczególnie wrażliwe na niekorzystne warunki pogodowe. Im dach nachylony jest pod ostrzejszym kątem, tym okno jest bardziej narażone na uszkodzenia.

Są one jednak odporne na deszcz, czy wiatr. Zdarza się jednak, że grad może zniszczyć okno. Pojawiają się wówczas na nim zarysowania, a nawet pęknięcia. W ekstremalnych warunkach duże kule gradowe mogą okno wybić.

Jak zapobiec stłuczeniu szyby?

Istnieją dwie technologie, dzięki którym szyby są bardziej odporne na zniszczenia. Pierwsza z nich to szkło hartowane. Szyba z tego rodzaju szkła umieszczona jest po zewnętrznej stronie okna. Hartowanie sprawia, że szyba ta jest znacznie bardziej twarda, niż tradycyjna szyba. Przy tym nie jest ona grubsza ani nie zawiera żadnych dodatków.

Co jednak zrobić, gdy wymiana szyb lub całego okna nie wchodzi w grę? Na zwykłą szybę można nakleić folię PVB. Sprawia ona, że okno jest odporne na zarysowania i stłuczenie.uszkodzenia

Problemy z oknami rzadko kiedy wynikają z wad samych okien, czy montażu. Warto jednak już przy zakupie sprawdzić, czy okno nie posiada żadnych usterek. Większość producentów proponuje także wieloletnie gwarancje zabezpieczające użytkowników. Warto także zdecydować się na certyfikowanych montażystów i dekarzy.

Najczęściej jednak problemy z oknami wiążą się z niewłaściwą wentylacją, czy zabezpieczeniem okien. O to powinien zadbać sam użytkownik okna. Jeżeli nie jesteś pewien, jakiego wyposażenia potrzebuje Twoje okno, zapytaj o to dokładnie w salonie sprzedaży.

PorownajOkna.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Małgorzata Wodyńska

Redaktor

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. W redakcji Helpfind zajmuje się głównie tematyką związaną z roszczeniami majątkowymi oraz osobowymi z OC sprawcy wypadku, w tym także utratą wartości handlowej pojazdu oraz zadośćuczynieniem za śmierć bliskiej osoby. Jej specjalizacją są także odszkodowania za wypadki w rolnictwie, wypadki przy pracy oraz inne wypadki losowe.

Średnia ocena: 4.18

Czytaj także

PorownajOkna - Okna pcv wymiary

Okna pcv wymiary czy istnieją standardowe wymiary okien?

Okna pcv wymiary nie muszą spełniać określonych warunków. Dziś nie istnieje “sztywny” wymiar szerokości i wysokości okna. Wyjątkiem są jedynie budynki zabytkowe, nad którymi pieczę pełni konserwator zabytków.Wybierając okna, kierujemy się designem, na kolejnym miejscu stawiając cenę i materiał.

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajOkna - Okna PCV cena

Okna PCV cena Co musisz wiedzieć, aby nie przepłacać

Okna PCV cena to jeden z ważniejszych czynników przy wyborze okien. Tymczasem ceny pozornie podobnych produktów znacząco się od siebie różnią. Pojawia się pytanie — dlaczego? Dziś sprawdzamy, co wpływa na cenę okien i jak wybrać optymalne rozwiązanie. U nas znajdziesz więcej wskazówek.

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajOkna - Okna pcv cennik

Okna pcv cennik promocja okien 2017/2018

Okna pcv cennik w okresie zimowym to duże rabaty i promocje dla kupujących. Niska temperatura za oknem nie zachęca do takich zakupów. Już od kilku lat możemy zauważyć dużą ilość rabatów, w okresie od grudnia do lutego czy nawet marca. To dobry czas dla osób planujących wymianę okien na wiosnę.

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajOkna - Okna PCV

Okna PCV jak wygląda proces zakupu okien?

Wybór okna pcv to dla kupującego ogromna inwestycja do której powinien podejść rozważnie. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych osób, które wybiorą ofertę dostosowaną indywidualnie.

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajOkna - Okna PCV

Okna PCV 10 najczęstszych błędów podczas zakupu

Kiedy należy wymienić okno? Niektóre symptomy są bardzo wyraźne, jak zniszczona szyba lub rama. Niekiedy jednak problemy okna PCV nie są bardzo widoczne.

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajOkna - Współczynnik przenikania ciepła okna

Współczynnik przenikania ciepła okna co warto wiedzieć przed zakupem

Współczynnik przenikania ciepła okna ma istotny wpływ na rodzaj zakupionych okien dla domu. Im jest on niższy tym okno generuje mniejsze straty ciepła, a pomieszczenie jest cieplejsze.

Autor: Patrycja Gmurowska