Okna drewniane cena a jakość drewna

Okna drewniane a cena za metr - informacje dla kupującego

Autor: 07 June 2018

Odpowiednio dobrane okna drewniane są w stanie zagwarantować optymalną temperaturę oraz ciszę. Okna drewniane produkowane są z wielu gatunków drewna, a kupujący może dobrać je do estetyki swojego domu i wnętrza. Okna te są wybierane coraz częściej, właśnie ze względu na swoje właściwości. Gdy mamy już wybrany konkretny model i rodzaj materiału, z jakiego ma zostać wykonane nasze okno, zastanawiamy się nad ceną. Ta może się różnić w zależności od danego producenta i jego oferty.

Poszukiwanie okna idealnego

Nie ma wątpliwości, że okna drewniane są droższe niż te z PCV. Wykonanie okna z PCV jest tańsze, materiał jest mniej wytrzymały a czas oczekiwania zdecydowanie krótszy, niż w przypadku okien drewnianych. Jednak coraz większa liczba osób woli zapłacić więcej i dłużej cieszyć się oknami, które wytrzymają lata. Możemy zauważyć, że wielu osobom zależy na walorach estetycznych, dlatego też okna te są traktowane jako element wystroju wnętrza. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów drewna, z których jest ono wykonywane. Najczęściej do produkcji okien używa się sosny, modrzewia i dębu. Na popularności zyskuje również drewno egzotyczne.

Montaż, demontaż i różnice w cenie

Liczba producentów, którzy zajmują się produkcją okien drewnianych, wciąż rośnie. Branża stolarki otworowej jest niezwykle konkurencyjna. Szacuje się, że w naszym kraju działa ok. 3 tys. producentów okien i drzwi. Wymiana okien to wydatek minimum 1500 zł. Przy opcji montażu lub demontażu trzeba do ceny wyjściowej doliczyć ok. 50-100 zł. Gatunkiem drewna najczęściej wybieranym na okna jest sosna, która charakteryzuje się wytrzymałością i trwałością. Za okno dwuskrzydłowe z drewna sosnowego zapłacimy około 1100 zł. Mniej więcej w podobnej cenie będą drzwi balkonowe. Droższe będą jedynie okna drewniane trzyskrzydłowe, których cena może wynieść nawet 2500 zł. Ostateczna cena zależy oczywiście od indywidualnych parametrów okna, rodzaju zastosowanego materiału i wykończenia okna.

Okna drewniane wymagają odnawiania co kilka lat, dzięki temu będą służyć dłużej, zachowają również wszystkie swoje właściwości cieplne. Materiał, jakim jest drewno, doskonale zabezpiecza przed zbyt dużą utratą ciepła z pomieszczenia. Dlatego tak ważne jest określenie współczynnika przenikania ciepła. Im jest on niższy, tym okno cieplejsze i generuje wtedy mniejszą utratę ciepła. Okna drewniane mają niższy współczynnik niż okna wykonane z PCV. Duża część osób, gdy kupuje okna, nie bierze pod uwagę ewentualnych kosztów związanych z montażem lub demontażem. Wtedy cena okna może wynieść więcej.

W zależności od producenta i firmy wykonującej montaż lub demontaż kosztuje od 50 zł do 100 zł za jedno okno, zależnie od regionu. Warto zorientować się, czy w zakresie montażu lub demontażu mieści się pomalowanie kawałka ściany, w której wymieniane jest okno. Również koszt transportu może być uzależniony od naszej lokalizacji bądź od konkretnej siedziby. Najczęściej jednak wycena transportu jest ustalana indywidualnie, w zależności od regionu i wielkości zamówienia.

Okna drewniane cena przy zakupiePodane ceny dotyczą okien bez montażu

źródło: materiały własne redakcji

Koszty dodatkowe, czyli na czym nie warto oszczędzać

Kupujący oprócz samych kosztów związanych z zakupem okien i ewentualnym montażem lub demontażem, powinien wziąć pod uwagę dodatkową cenę związaną z:

  • zamontowaniem dodatkowej szyby- pakiet z oknem trzyszybowym utrzyma w środku optymalną temperaturę i pozwoli zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem. Okna drewniane trzyszybowe są cieplejsze, przede wszystkim te, w których użyto szkła niskoemisyjnego, które odbija energię z powrotem do wnętrza budynku i dzięki temu utrata ciepła jest o wiele niższa, niż w przypadku zwykłej szyby. Często różne rodzaje szkła niskoemisyjnego umożliwiają pasywne pozyskiwanie różnych ilości energii słonecznej
  • dobrej jakości nawiewnikami- te lepsze mogą kosztować nawet 400 zł. Ich zadaniem jest dostawa świeżego powietrza z zewnątrz, które wymusza cyrkulację w pomieszczeniu i które jest podstawą każdego rodzaju wentylacji. Dzięki temu zapewnione są właściwe proporcje wilgotności w budynku, a wraz z wymianą “zużytego” powietrza polepsza się komfort w pomieszczeniu
  • lepszym zabezpieczeniem przed włamaniem- dodatkowa, wyższa klasa bezpieczeństwa skutecznie uniemożliwi, złodziejowi dostanie się do środka przez okno. Coraz częściej montowane są także grubsze szyby, czy okucia z klamką zamykaną na kluczyk. W tym przypadku koszty okna mogą być o 30% wyższe, gwarantują jednak większe bezpieczeństwo.

To musi zapamiętać kupujący

Ceny okien drewnianych zależą również od rodzaju użytego drewna. Rama wykonana z litej sosny będzie droższa od tej standardowej o około 20%, drewno egzotyczne o 30% droższe, za dąb zapłacimy 65% więcej.

Standardowe profile okien drewnianych mają grubość około 68 mm, grubsze będą te, które są wykorzystywane do produkcji okien, które posiadają energooszczędne zestawy szybowe. Osobom, którym zależy, żeby ich okna miały lepszą izolację termiczną muszą zapłacić 25% więcej od ceny podstawowej.

Najlepiej, aby okna drewniane miały konstrukcję jednoramową, która będzie klejona warstwowo. Pozwoli to wyeliminować wadę okien, która zdarza się najczęściej- paczenie.

Warto zwrócić uwagę na ilość zastosowanych uszczelek, okna mogą mieć dwie uszczelki, które są zamontowane w części zewnętrznej i wewnętrznej oraz dodatkową w środku, dzięki której powstaje tzw. sucha komora, w której pracują okucia przedłużające żywotność okna.

Jeśli okno wyposażone jest w mikrowentylację pozwoli to na dodatkowy przepływ powietrza, bez konieczności otwierania okna. Wentylacja jest ważna dla zapewnienia prawidłowej cyrkulacji powietrza. Większość montowanych okien ma taką funkcję.

Okno od większego producenta posiada wewnętrzny system kontroli, okna są produkowane seryjnie, a cała sieć ma autoryzowanych dystrybutorów, którzy montują okna według zaleceń producenta.

PorownajOkna.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Patrycja Gmurowska

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań, w tym w szczególności roszczeń za wypadek samochodowy. Jej specjalizacją jest także problematyka dot. Frankowiczów (posiadaczy kredytów indeksowanych i denominowanych do obcej waluty - głównie franka szwajcarskiego) oraz wypadków przy pracy, które są wynikiem np. naruszenia obowiązujących przepisów prawa pracy.

Średnia ocena: 4.33

Czytaj także

PorownajOkna - Okna pcv wymiary

Okna pcv wymiary czy istnieją standardowe wymiary okien?

Okna pcv wymiary nie muszą spełniać określonych warunków. Dziś nie istnieje “sztywny” wymiar szerokości i wysokości okna. Wyjątkiem są jedynie budynki zabytkowe, nad którymi pieczę pełni konserwator zabytków.Wybierając okna, kierujemy się designem, na kolejnym miejscu stawiając cenę i materiał.

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajOkna - Okna PCV cena

Okna PCV cena Co musisz wiedzieć, aby nie przepłacać

Okna PCV cena to jeden z ważniejszych czynników przy wyborze okien. Tymczasem ceny pozornie podobnych produktów znacząco się od siebie różnią. Pojawia się pytanie — dlaczego? Dziś sprawdzamy, co wpływa na cenę okien i jak wybrać optymalne rozwiązanie. U nas znajdziesz więcej wskazówek.

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajOkna - Okna pcv cennik

Okna pcv cennik promocja okien 2017/2018

Okna pcv cennik w okresie zimowym to duże rabaty i promocje dla kupujących. Niska temperatura za oknem nie zachęca do takich zakupów. Już od kilku lat możemy zauważyć dużą ilość rabatów, w okresie od grudnia do lutego czy nawet marca. To dobry czas dla osób planujących wymianę okien na wiosnę.

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajOkna - Okna PCV

Okna PCV jak wygląda proces zakupu okien?

Wybór okna pcv to dla kupującego ogromna inwestycja do której powinien podejść rozważnie. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych osób, które wybiorą ofertę dostosowaną indywidualnie.

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajOkna - Okna drewniane

Okna drewniane co warto wiedzieć przed zakupem?

Okna drewniane cechuje bardzo duża wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, jednak w tym celu konieczna jest ich systematyczna konserwacja. Okna te dobrze wygłuszają pomieszczenia, a przy właściwej konserwacji potrafią służyć latami.

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajOkna - Okna drewniane czy PCV

Okna drewniane czy PCV - na co zwrócić uwagę przy wyborze

Okna drewniane czy pcv to najczęstszy dylemat osób kupujących okna. Przy podejmowaniu takiej decyzji warto wziąć pod uwagę lokalizację naszego mieszkania lub domu. Dzięki temu wybór ten będzie łatwiejszy, a okna dopasujemy do własnych potrzeb.

Autor: Patrycja Gmurowska