Okna pcv wymiary okien nie muszą być problemem dla kupującego

Okna pcv wymiary

czy istnieją standardowe wymiary okien?

Autor: 29 January 2018

Dzisiaj wybierając okna do swojego mieszkania lub domu, mamy dużą dowolność. Wybór materiału z jakiego, mają zostać wykonane, jest spory: PCV, drewno, aluminium. Wszystko zależy od ogólnych preferencji kupującego i stanu jego portfela. Materiał materiałem, ale równie istotne są wymiary okien, jakie planujemy kupić, o czym wielu kupujących zapomina. Obecnie wszystkie okna są wykonywane pod taki wymiar, jaki życzy sobie klient. Nie istnieje “sztywny” wymiar szerokości i wysokości okna. Wyjątkiem są jedynie budynki zabytkowe, nad którymi pieczę pełni konserwator zabytków.

Czy istnieje coś takiego jak standardowy wymiar okna?

Wybierając okna, kierujemy się głównie designem, na kolejnym miejscu stawiając cenę i materiał, z jakiego jest okno wykonane. Równie istotny jest wymiar okna. W przypadku wymiany okien w domu jednorodzinnym istnieje duża dowolność. Zamontować można każdy rodzaj okna, z dowolnego materiału. W przypadku budynków nowoczesnych- także okna wykonane z aluminium. Mniejsze możliwości mają mieszkańcy domów wielorodzinnych, gdzie okna muszą spełniać określone warunki. Często z góry, narzucona zostaje konkretna wielkość danego okna.

Termin “okno standardowe” zostało po raz pierwszy użyte przez producentów okien w latach 30. XX wieku i dotyczyło okien drewnianych. Pierwsze okna z PCV pojawiły się w Polsce w latach 70. Jednak ze względu na swoją cenę i słabą dostępność przegrywały z oknami drewnianymi, które były bardziej popularne od nowoczesnych jak na tamte lata “plastików”.

Jakie parametry musi mieć dobre okno?

Dzisiaj firmy produkujące okna nie mają tak rygorystycznych zasad dotyczących wymiarów okien. Większość okien jest produkowanych na wymiar odpowiadającemu potrzebom klienta. Sam podział na okna typowe i nietypowe to zabieg raczej marketingowy, mający na celu uregulowanie branży. Można jeszcze sporadycznie spotkać się z takim nazewnictwem, a okna typowe, to takie, które posiadają:

  • “sztywny” wymiar wysokości i szerokości
  • “sztywny” sposób otwierania

W pomieszczeniach, w których przebywa człowiek, według norm musi znajdować się minimalna ilość światła. Nie ma jednak przepisów, które regulowałyby parametry dotyczące okien. Zakłada się, że ilość powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic musi wynosić minimum 1:8. W innym pomieszczeniu, gdzie światło dzienne jest potrzebne ze względów na przeznaczenie 1:12.

Dobrze dobrane okna mogą z powodzeniem zmienić estetykę mieszkania oraz całą elewację budynku. Jeśli zostaną wybrane takie o małym współczynniku przenikania ciepła, czyli faktycznej izolacji i szczelności okna. Im mniejszy wskaźnik, tym okno cieplejsze. Najbardziej oszczędne okna na rynku zapewniają 0,5 U.

PorownajOkna.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Patrycja Gmurowska

Redaktor

Absolwentka pedagogiki społecznej i komunikacji, której pasją zawsze było pisanie. Stąd wzięło się zamiłowanie do dziennikarstwa internetowego, które jest sposobem na życie. Prywatnie miłośniczka dobrej literatury, zagranicznych seriali i górskich wędrówek.

Średnia ocena: 3.93