Współczynnik przenikania ciepła okna decyduje o odpowiednim zakupie

Współczynnik przenikania ciepła okna

co musisz wiedzieć przed zakupem

Autor: 27 March 2018

Wiele osób planujących wymianę lub zakup okna nie zdaje sobie sprawy, że ma ono nie tylko dobrze prezentować się we wnętrzu, lecz spełniać inne bardzo ważne funkcje. Okno jest tak naprawdę jedyną barierą, która chroni przed wymianą ciepła z otoczeniem z zewnątrz. Każde okno ma współczynnik przenikania ciepła, który określa, w jaki sposób dane okno zatrzymuje ciepło w pomieszczeniu. Dlatego nie jest łatwo wybrać takie, nie wiedząc, w jaki sposób liczony jest ten współczynnik.

Czym jest współczynnik przenikania ciepła okna

Współczynnik przenikania ciepła to ilość energii, jaka przenika przez okno w odniesieniu do powierzchni i różnicy temperatury z obydwu stron. Jest on jedną z najważniejszych rzeczy, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy zakupie okna. Oznacza on jaka ilość ciepła, spowodowanego różnicą między temperaturą wewnątrz mieszkania a tą na zewnątrz przenika do środka w ciągu 1 sekundy przez 1 m² okna. Jednostką współczynnika przenikania ciepła jest W/(m²·K). Im jest on niższy, tym okno generuje mniejsze straty ciepła, a pomieszczenie jest cieplejsze, a okno posiada lepsze parametry energooszczędne. Jeśli kupujący zdecydował się na zakup okna od konkretnego producenta, powinien on otrzymać ofertę, w której będą znajdować się właśnie informacje dotyczące owego współczynnika. Może on być obliczany dla całego okna (Uw), wtedy pod uwagę brane są m.in. szyby, uszczelki, profil okna. Oprócz tego oddzielnie obliczany jest współczynnik dla szyb (Ug). Jest on istotniejszy przy zakupie dużych okien z większym oszkleniem np. w przypadku okien balkonowych.

Wzór na współczynnikźródło: materiały własne redakcji

Od roku 2017 obowiązują nowe przepisy, które dokładniej definiują warunki techniczne przy budowie domu, a co za tym idzie dotyczących również okien. Maksymalny współczynnik U wynosi:

  • 1,1 W/m²K dla okien, drzwi balkonowych i okien nieotwieralnych typu FIX
  • 1,3 W/m²K dla okien połaciowych

W kolejnych latach wartość ta będzie jeszcze mniejsza, od roku 2021 będzie wynosić do 0,9 W/m²K dla okien dachowych. Jeśli zależy Ci, żeby zakupione okna były energooszczędne, współczynnik przenikania ciepła okna pcv nie powinien być większy niż 0,9 W/m²K. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ w przypadku okien mamy dwa współczynniki ciepła:
pierwszy dotyczy całego okna, drugi odnosi się tylko do szyb.

Ważny nie tylko profil okna

Szyba ma istotny wpływ na ilość zatrzymywanego ciepła w pomieszczeniu. Może być dwu, trzy lub czteroszybowa. W pakietach dwuszybowych przestrzenie pomiędzy szybami wypełnione są gazem- argonem. W przypadku okna tarasowego warto zakupić okna trzyszybowe, ze względu na dużą powierzchnię oszklenia. Izolacyjność termiczna okna znacznie podnosi jego walory domu. Nie ulega wątpliwości, że współczynnik przenikania ciepła ma duży wpływ na wybór zakupywanego okna i powinien on być jednym z ważniejszych parametrów branych pod uwagę.

Okna i ich właściwości

t- temperatura obliczeniowa w pomieszczeniu zgodnie z § 134 ust. 2 rozporządzenia

źródło: materiały własne redakcji

Okna wykonane z PCV czy z drewna mają podobną jakość i trwałość. Dlatego ich współczynnik przenikania ciepła będzie podobny. Jednak o tym, jak bardzo dane okno będzie ciepłe, decyduje również właściwy montaż czy cała konstrukcja okna. Najlepiej wybrać okna o współczynniku, których Uw wynosi 0,9 W/(m2·K) a współczynnik przenikania szyby jest mniejszy niż 45%

PorownajOkna.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Patrycja Gmurowska

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań, w tym w szczególności roszczeń za wypadek samochodowy. Jej specjalizacją jest także problematyka dot. Frankowiczów (posiadaczy kredytów indeksowanych i denominowanych do obcej waluty - głównie franka szwajcarskiego) oraz wypadków przy pracy, które są wynikiem np. naruszenia obowiązujących przepisów prawa pracy.

Średnia ocena: 3.82

Czytaj także

PorownajOkna - Okna pcv wymiary

Okna pcv wymiary czy istnieją standardowe wymiary okien?

Okna pcv wymiary nie muszą spełniać określonych warunków. Dziś nie istnieje “sztywny” wymiar szerokości i wysokości okna. Wyjątkiem są jedynie budynki zabytkowe, nad którymi pieczę pełni konserwator zabytków.Wybierając okna, kierujemy się designem, na kolejnym miejscu stawiając cenę i materiał.

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajOkna - Okna PCV cena

Okna PCV cena Co musisz wiedzieć, aby nie przepłacać

Okna PCV cena to jeden z ważniejszych czynników przy wyborze okien. Tymczasem ceny pozornie podobnych produktów znacząco się od siebie różnią. Pojawia się pytanie — dlaczego? Dziś sprawdzamy, co wpływa na cenę okien i jak wybrać optymalne rozwiązanie. U nas znajdziesz więcej wskazówek.

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajOkna - Okna pcv cennik

Okna pcv cennik promocja okien 2017/2018

Okna pcv cennik w okresie zimowym to duże rabaty i promocje dla kupujących. Niska temperatura za oknem nie zachęca do takich zakupów. Już od kilku lat możemy zauważyć dużą ilość rabatów, w okresie od grudnia do lutego czy nawet marca. To dobry czas dla osób planujących wymianę okien na wiosnę.

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajOkna - Okna PCV

Okna PCV jak wygląda proces zakupu okien?

Wybór okna pcv to dla kupującego ogromna inwestycja do której powinien podejść rozważnie. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych osób, które wybiorą ofertę dostosowaną indywidualnie.

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajOkna - Okna drewniane

Okna drewniane co warto wiedzieć przed zakupem?

Okna drewniane cechuje bardzo duża wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, jednak w tym celu konieczna jest ich systematyczna konserwacja. Okna te dobrze wygłuszają pomieszczenia, a przy właściwej konserwacji potrafią służyć latami.

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajOkna - Okna premium

Okna premium - wszystko co warto wiedzieć

Gdy kupujemy okna premium chcemy mieć pewność, że oferowany produkt będzie spełniał nasze wymagania. Produkt ten jest szczególnie opłacalny przy budowie własnego domu.

Autor: Patrycja Gmurowska