Współczynnik przenikania ciepła okna decyduje o odpowiednim zakupie

Współczynnik przenikania ciepła okna

co musisz wiedzieć przed zakupem

Autor: 27 March 2018

Wiele osób planujących wymianę lub zakup okna nie zdaje sobie sprawy, że ma ono nie tylko dobrze prezentować się we wnętrzu, lecz spełniać inne bardzo ważne funkcje. Okno jest tak naprawdę jedyną barierą, która chroni przed wymianą ciepła z otoczeniem z zewnątrz. Każde okno ma współczynnik przenikania ciepła, który określa, w jaki sposób dane okno zatrzymuje ciepło w pomieszczeniu. Dlatego nie jest łatwo wybrać takie, nie wiedząc, w jaki sposób liczony jest ten współczynnik.

Czym jest współczynnik przenikania ciepła okna

Współczynnik przenikania ciepła to ilość energii, jaka przenika przez okno w odniesieniu do powierzchni i różnicy temperatury z obydwu stron. Jest on jedną z najważniejszych rzeczy, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy zakupie okna. Oznacza on jaka ilość ciepła, spowodowanego różnicą między temperaturą wewnątrz mieszkania a tą na zewnątrz przenika do środka w ciągu 1 sekundy przez 1 m² okna. Jednostką współczynnika przenikania ciepła jest W/(m²·K). Im jest on niższy, tym okno generuje mniejsze straty ciepła, a pomieszczenie jest cieplejsze, a okno posiada lepsze parametry energooszczędne. Jeśli kupujący zdecydował się na zakup okna od konkretnego producenta, powinien on otrzymać ofertę, w której będą znajdować się właśnie informacje dotyczące owego współczynnika. Może on być obliczany dla całego okna (Uw), wtedy pod uwagę brane są m.in. szyby, uszczelki, profil okna. Oprócz tego oddzielnie obliczany jest współczynnik dla szyb (Ug). Jest on istotniejszy przy zakupie dużych okien z większym oszkleniem np. w przypadku okien balkonowych.

Wzór na współczynnikźródło: materiały własne redakcji

Od roku 2017 obowiązują nowe przepisy, które dokładniej definiują warunki techniczne przy budowie domu, a co za tym idzie dotyczących również okien. Maksymalny współczynnik U wynosi:

  • 1,1 W/m²K dla okien, drzwi balkonowych i okien nieotwieralnych typu FIX
  • 1,3 W/m²K dla okien połaciowych

W kolejnych latach wartość ta będzie jeszcze mniejsza, od roku 2021 będzie wynosić do 0,9 W/m²K dla okien dachowych. Jeśli zależy Ci, żeby zakupione okna były energooszczędne, współczynnik przenikania ciepła okna pcv nie powinien być większy niż 0,9 W/m²K. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ w przypadku okien mamy dwa współczynniki ciepła:
pierwszy dotyczy całego okna, drugi odnosi się tylko do szyb.

Ważny nie tylko profil okna

Szyba ma istotny wpływ na ilość zatrzymywanego ciepła w pomieszczeniu. Może być dwu, trzy lub czteroszybowa. W pakietach dwuszybowych przestrzenie pomiędzy szybami wypełnione są gazem- argonem. W przypadku okna tarasowego warto zakupić okna trzyszybowe, ze względu na dużą powierzchnię oszklenia. Izolacyjność termiczna okna znacznie podnosi jego walory domu. Nie ulega wątpliwości, że współczynnik przenikania ciepła ma duży wpływ na wybór zakupywanego okna i powinien on być jednym z ważniejszych parametrów branych pod uwagę.

 

Okna i ich właściwości

t- temperatura obliczeniowa w pomieszczeniu zgodnie z § 134 ust. 2 rozporządzenia

źródło: materiały własne redakcji

Okna wykonane z PCV czy z drewna mają podobną jakość i trwałość. Dlatego ich współczynnik przenikania ciepła będzie podobny. Jednak o tym, jak bardzo dane okno będzie ciepłe, decyduje również właściwy montaż czy cała konstrukcja okna. Najlepiej wybrać okna o współczynniku, których Uw wynosi 0,9 W/(m2·K) a współczynnik przenikania szyby jest mniejszy niż 45%

PorownajOkna.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Patrycja Gmurowska

Redaktor

Absolwentka pedagogiki społecznej i komunikacji, której pasją zawsze było pisanie. Stąd wzięło się zamiłowanie do dziennikarstwa internetowego, które jest sposobem na życie. Prywatnie miłośniczka dobrej literatury, zagranicznych seriali i górskich wędrówek.

Średnia ocena: 4.00