Zapytaj o ofertę cenową!

1. wypełniasz formularz
2. oddzwaniamy
3. dopasowujemy do ciebie oferty
4. otrzymujesz wiele ofert od sprzedawców

Okna aluminiowe

Aluminiowe okna są szczególnie popularne w dużych budynkach firmowych, a także w nowoczesnych domach. Metal nadaje oknom szczególnych właściwości. Materiał ten sprawia, że okna są wyjątkowo lekkie, co zdecydowanie ułatwia ich montaż. Aluminiowe ramy są także znacznie cieńsze, niż te produkowane z innych materiałów. To sprawia, że są znacznie bardziej estetyczne. Pomieszczenia są także lepiej nasłonecznione. Szczególnie cenione są w miejscach, gdzie konieczne są duże przeszklenia — są bowiem wytrzymalsze i bardziej sztywne, niż okna innego rodzaju. Okna aluminiowe najczęściej są utożsamiane z szarym kolorem. Tymczasem większość producentów proponuje szeroką paletę kolorów. Niektóre okna tego typu przypominają nawet tradycyjne okna z drewna.

Dlaczego okna aluminiowe?

 • Mają minimalistyczny design
 • Są odporne na warunki atmosferyczne
 • Nadają się do dużych przeszkleń
 • Występują w wielu kolorach i kształtach
 • Wymagają jedynie zwykłej pielęgnacji
 • Łatwy i szybki montaż

Tradycyjne skrzydło czy skrzydło ukryte?

Przy tradycyjnych oknach wszystkie elementy konstrukcji są widoczne — w tym całe skrzydło i okucia. Takie rozwiązanie sprawdza się we wszystkich pomieszczeniach, a szczególnie w tych roboczych, bądź rzadziej odwiedzanych. W budynkach, gdzie jest ciekawa elewacja i liczy się prostota lepiej sprawdzą się okna z ukrytym skrzydłem. Wówczas wszystkie nieestetyczne elementy są zakryte. Okno z zewnątrz wygląda wówczas jak okno stałe - ale zachowuje funkcje zwykłego okna.

Na co zwrócić uwagę wybierając okna?

 1. Parametry cieplne - Profil
  Lekkość i elastyczność materiału sprawiają, że profile aluminiowe mogą być cieńsze, niż PCV. Posiadają jednak tyle samo komór. Dzięki czemu nie przepuszczają one chłodu.
 2. Szyby stosowane w oknach aluminiowych są nieco cieńsze niż standardowe - 3 mm. Stosuje się je zarówno w pakietach 2- jak i 3 szybowych. Większa ilość szyb sprawia, że można mówić o oknie ciepłym.
 3. W oknach aluminiowych stosuje się uszczelki i inne rodzaje izolacji. Uszczelki umieszczane są w głównej komorze. Zazwyczaj mają porowatą lub komórkową budowę, przez co skutecznie zatrzymują zimno. Komory profilu mogą być wypełnione lekkim włóknem szklanym. Chroni ono przed chłodem i wilgocią.
 4. Producenci proponują okucia antywyważeniowe przeznaczone specjalnie do okien aluminiowych. Przy próbie podważenia okna rygle zaciskają się jeszcze mocniej. W efekcie uniemożliwia to otwarcie okna od zewnątrz.
 5. Okna można uzupełnić o zewnętrzne rolety. One również wykonane są z aluminium. Ich wytrzymałość sprawia, że niemożliwe jest ich wyłamanie, czy nawet podważenie.
 6. Podstawowym zabezpieczeniem okien aluminiowych jest folia antywłamaniowa. Jest bardzo cienka, ale zabezpiecza szybę przed rozbiciem i wejściem do środka. Można ją także stosować od wewnątrz. Wówczas stanowi zabezpieczenie przed przypadkowym rozbiciem, np.: przez dzieci.
 7. Profile aluminiowe cechuje niezwykła prostota. Zazwyczaj występują okna prostokątne i kwadratowe. Oknom, tym można jednak nadać niemal dowolny kształt. Same profile zazwyczaj pozbawione są wszelkich zaokrągleń.
 8. W oknach aluminiowych bardzo często występuje barwione szkło. Można dzięki temu uzyskać efekt lekko przyciemnianej szyby. Rozwiązanie tego typu sprawdzają się szczególnie dobrze przy dużych przeszkleniach, np.: w biurowcach.
 9. Okna z aluminium występują w bardzo wielu kolorach, dzięki czemu można je łatwo dopasować do koloru elewacji. Dostępne są także okna z okleiną drewnopodobną lub pomalowane lakierem nadającym strukturę drewna.
 10. Szyby okienne powleka się laminatem, dzięki którym hałas nie przedostaje się do wnętrz.
 11. Grubość szyb, a także ich ilość ma bardzo duży wpływ na izolację od hałasu. Im więcej szyb i im są one grubsze, tym okno lepiej chroni przed hałasem.

Przy wyborze okna warto zwracać uwagę nie tylko na jego wygląd, ale także pozostałe parametry. Aspekty techniczne są niezwykle ważne. Dzięki nim można dopasować skrzydło okienne do szczególnych wymagań. Dodatkowe wyposażenie sprawia, że okno zapewnia większe bezpieczeństwo. Skrzydło może też zyskać dodatkową ochronę przed chłodem i hałasem. Warto zwrócić uwagę, że poszczególne modele okien aluminiowych mogą mieć różne parametry i cechy. W ten sposób można dokładnie dopasować okno do własnych wymagań. Przed wyborem należy jednak dokładnie przeanalizować ofertę. Dzięki temu uniknie się pomyłki, a kupione okno będzie zawierało wszystkie wymagane elementy.

Okna aluminiowe

Okna PCV

Okna drewniane

Możliwość dopasowania okna do każdego budynku
Niska cena
Niska przepuszczalność ciepła
Konieczność konserwacji
Szeroki wybór kolorystyczny
Możliwość naprawy

Okna aluminiowe mają wiele zalet istotnych dla nowoczesnego budownictwa.Cechują się wyjątkowym designem i przepuszczają więcej światła niż inne okna. Często ich rama - zwłaszcza w oknach stałych - jest niemal niewidoczna. Dzięki temu ramy są wyjątkowo proste i stylowe. Swój wygląd zachowują też przez lata — kolory nie blakną, a rama się nie odkształca. Wynika to z faktu, że aluminium jest bardzo wytrzymałym materiałem. Montaż tego typu okien jest bardzo prosty i nie zajmuje dużo czasu. Okna nie wymagają także szczególnych zabiegów konserwacyjnych, jak choćby malowania co kilka lat. Zwykle wystarcza pielęgnacja zwykłymi środkami myjącymi.

Zalety:

możliwość zastosowania przy dużych i ciężkich przeszkleniach

lekkość

wytrzymałość

możliwość dodania zabezpieczeń

trwałość

brak konieczności konserwacji

Wady:

cena

gorsza przepuszczalność ciepła

brak możliwości naprawy

Okna wykonane z aluminium zyskują na popularności. Stosowane są głównie w biurowcach i nowoczesnych domach. Możne je spotkać także w zimowych ogrodach, czy na werandach. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie ważna jest duża ilość naturalnego światła. Jednocześnie okna te nie wymagają skomplikowanej konserwacji, a mimo to zachowują swoje właściwości przez lata. Niestety, nie są tak popularne jak okna z drewna, czy plastiku. Dlatego nie są dostępne w każdym punkcie sprzedaży. Warto zatem dokładnie przygotować się do kupna, nie tylko poprzez określenie własnych potrzeb. Należy także poszukać sprzedawców i producentów wyspecjalizowanych w sprzedaży okien z aluminium.

Średnia ocena: 3.40

Wpisz kod pocztowy i otrzymaj oferty